Blog Listem

23 Aralık 2010 Perşembe

Rüzgar ve ilk Kitaplarım...

Rüzgar artık yalnızca salondaki anne romanlarını karıştırıp sayfalarını yırtmak dışında;kendisi için özel alınmış kitaplarla tanıştırmayı çok isterken karşıma çıktı Dr. Miriam Stoppard serisi...Siparişi verdiğimde açıklamalardan ilk kitap için uygun olurmu olmazmı çok tereddüt etttim.Çünkü içeriğe pek anlam verememiştim doğrusu...


Yalnızca isimleri Rüzgar ın duyularını,hareketlere renklere ilgisini ve belleğindeki yerini çeşitlendirebilmek için uygun gelmişti.Ben Unnado dan Bebek Duyuları,Hareketler,Şekilleri Seviyorum ve Harika Renkleri istedim öncelikle...Kitaplar elimize geçtiğinde daha annanesinden eve gitmeyi bile bekleyemeden Bebek Duyularının kapağını araladık,ve inanın oyuncaklarla oynarken 5 en fazla 7. dakikada sıkılıp diğerine geçen Rüzgar; eve gidene kadar 20 dk beni dinledi,sayfaları çevirdi,dokundu, güldü ve tanıdıklarını kendinden tanımadıklarını beni taklit ederek kendince teleffuz etti.

Ve o günden beri hemen hemen her yada iki akşamda bir kitapları raftan alıyor,odasında yerde başlıyor çevirmeye...Artık çevir,dokun,kapat,göbeği nerede,bebek hangisi,yıldızları göster gibi basit sorulara kitaptan rahatlıkla cevap veriyor minik parmakları ile...

Ve aynı anda bu kadar kısa zamanda, aç (ç yi hafif c e kacırarak) bas ,(ba...s) kapat, (apat),hammm,abisi (abiciiiiii:))abba ve daha aklıma gelmeyen 8 10 kelimeyi de ortaya çıkarttı Rüzgar...

Duyularda,tüylü bir ayının yalnızca karnı,kutuların birinin kırmızı tırtıklı kumaşı,ışıl ışıl yansıyan yıldızlar,yapış yapış yapılmış dilimli muzlarla gerçekten çocukların dokunup hissetmelerinin diğer algılarının da nasıl tetiklediği görülebiliyor.


Hareketlerde ise; kutudan zıplayan palyaço,döndürdüğünüz Rüzgar gülü,denizde yüzdürebildiğiniz balık,uçurabildiğiniz uçak, atlatabildiğiniz maymunla kendilerinin desteklediği hareketlerle oluş aşamalarını ve diğer nesnelerle ilişkilendirdiğinizde de artık dönen uçan zıplayan vs. şeyleri keşfedebiliyorlar.Örneğin Rüzgar artık çamaşır makinesini gördüğünde rüzgar gülünü kitaptan çevirir gibi yapıo,salıncağı görünce kitaptaki maymunu taklit ediyor.Diğerler kitaplar için yaz başını bekleyeceğim ama bu iki katbın büyük etkisini gördük söylemeden geçemeyeceğim.

Tabii tam verimli zaman ayırıp,tamamı ile odaklanarak..

____________________________________________________________________


Dr. STOPPARD SERİSİ HAKKINDA


Dünyaca ünlü ebeveynlik uzmanı Dr. Miriam Stoppard’ın hazırladığı, 2007 Mother and Baby Ödülleri’nde En İyi Bebek Oyuncağı Altın Madalya’ya hak kazanan 6 kitaptan oluşan seri; ebeveynlerin en önemli kaynaklardan birini oluşturacak. Serideki kitaplar; hem ebeveynlerin çocuklarıyla keyifli vakit geçirmelerini sağlıyor hem de çocukların eğitimlerine katkı bulunuyor. 2006 yılında Practical Preschool Dergisi’nin Altın Ödülü’ne layık görülen bu kitaplar; hareketli sayfaları ve sürpriz oyunlarıyla, 6-18 aylık bebekler ve 1-3 yaş arası çocukların zihinsel gelişimlerini ve psiko-motor becerilerini de geliştiriyor. Seride yer alan kitaplar, çevrilmesi kolay kalın yaprakları, her sayfadaki sürprizleri ve ebeveynlere yazılmış özel notları ile çocukların en sevdiği kitaplar olacak. Dünyada 20 milyondan fazla okuyucuya ulaşan Dr. Miriam Stoppard’ın hazırladığı seride yer alan kitaplar; çocukların dil, zihin, hafıza, konsantrasyon, koordinasyon gibi alanlarda gelişimlerine katkıda bulunuyor.

Bebek Duyuları kitabıyla, hem bebeğinizin duyuları sayesinde düşünmesine yardımcı olacak, hem de birlikte eğlenceli vakit geçirirken zihinsel gelişimine katkıda bulunacaksınız.” – Dr. Miriam Stoppard Bu nasıl bir his? Dokunulacak, hissedilecek, duyulacak ve görülecek çok şey var. Bebeğiniz neleri keşfedebilir? Kitaba özel tüylü, yapışkan, tırtıklı ve yaldızlı parçalarıyla… Bu kitap küçük parmakların rahatlıkla çevirebileceği sayfaları, ebeveynler yardımcı olacak notları ve gelişim tablosu ile bebeğinizin becerilerinin gelişmesine yardımcı olacak.Hareketler kitabı ile çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirirken, aynı zamanda onun kendine güveninin artmasına, koordinasyon ve denge becerisinin gelişmesine yardımcı olacaksınız.” – Dr. Miriam Stoppard Zıplayalım, dönelim, yüzelim, koşalım, sallanalım. – Haydi, hareket edelim! Sayfaları çevir, iterek ve çekerek birçok eğlenceli keşif yap. Kitaba sürgüden özel hareketli parçacıklarla… Bu kitapta, çocuklarınızı daha iyi anlayabilmeniz ve becerilerini artırmalarına yardımcı olabilmeniz için ebeveyn notları da bulacaksanız.

1 yorum:

  1. Bizde bu kitapların faydasını gördük.Oğuz şimdi Yağız'a öğretmeye çalışıyor bak bu ayı diye :))))

    YanıtlaSil